Posiadanie kominka to niezwykłe szczęście, lecz także obowiązki. Jak wyczyścić kominek, ażeby służył nambardzo długo?

przez | 1 grudnia 2022
Dużo osób marzy, aby posiadać w domu kominek. Chociaż jest niezastąpiony, jak przychodzą zimne dni, to jednakże, ażeby był w najlepszej formie, wymaga regularnego czyszczenia. Pamiętajmy bowiem, iż popiół i kurz z kominka mogą być niezwykle uciążliwe. Jak więc oczyszczać kominek?

odkurzacz

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej korzystnie czyścić go raz w tygodniu, ponieważ czyszczenie go z sadzy i popiołów zapobiega różnym zagrożeniom pożarowym. Ważne, żeby nie czyścić paleniska przed upływem około 12 godzin od jego wygaszenia. Ognia nie można gasić za pomocą wody. Dlaczego? Powoduje to po prostu, że cała sadza unosi się do góry, a to wpływa na spore zanieczyszczenia. Inną ważną rzeczą, o jakiej warto pamiętać, jest sprzęt, którym będziemy czyścić palenisko. Nie korzystajmy ze standardowego domowego odkurzacza, bo nie da on rady z gęstą sadzą i popiołem. Przez to nie tylko nie oczyścimy kominka, lecz zepsujemy nasz odkurzacz (więcej opinii na ten temat). Do tego zadania trzeba zainwestować w profesjonalny sprzęt – odkurzacz kominkowy (zobacz więcej). Na rynku proponowanych jest wiele urządzeń, dzięki którym wyczyścimy nasz kominek. Najbardziej znane to: odkurzacz do popiołu i separator. Co je odróżnia? Odkurzacz jest bardzo dobrze dopasowany do oczyszczania z ciężkiej sadzy, a jednocześnie z uporczywego popiołu. Można wybierać między dwoma modelami przemysłowymi, mogą się one różnić mocą oraz pojemnością. Separatory zaś to specjalistyczne urządzenia, spełniają one funkcje tak zwanych “nakładek” na standardowy odkurzacz. Służą do zbierania zimnego popiołu z kominków.

czyszczenie popiołu

Źródło: kaminer.pl

Jaki sprzęt będzie dla nas lepszy? To oczywiście jest zależne od naszych preferencji oraz potrzeb. W bardziej zaawansowany i droższy, specjalny odkurzacz przemysłowy korzystnie zainwestować, jak będziemy mieli okazję wykorzystania go w wielu sytuacjach. Kiedy jednakże potrzebujemy sprzętu jedynie do oczyszczania kominka, to starczy nam separator. Jest on tańszy, działa
też z każdym modelem odkurzacza (Kaminer). Pamiętajmy więc, iż czyszczenie kominka jest niezwykle istotne. Nie zaniedbujmy czyszczenia, gdyż regularność w tej sferze jest niezwykle pożądana. Wybierzmy najlepszy sprzęt i cieszmy się momentami przy kominku. A te chwile będą lepsze, kiedy będziemy troszczyć się o kominek. Będzie bardziej przyjemnie i co równie ważne bezpieczniej.