Szklane żarówki versus światło LED. Nowoczesne rodzaje oświetlenia.

przez | 13 sierpnia 2022
Przy dokonywaniu wyboru oświetlenia do domu, zawsze ludzie sugerują się tym, jaką ma ono pełnić funkcję. Całkiem inne źródło światła lepsze będzie do podświetlenia podjazdu, inne do dróżki prowadzącej do domu, a zupełnie inne do lampki na biurku. Odpowiednikiem klasycznych żarówek, do niedawna używanych w każdym domu, stały się diody LED o dużej mocy. Wygląda na to, że klasyczne żarówki małymi krokami odchodzą do lamusa, a LED-y wypierają ich miejsce, jako nowoczesne i zaawansowane źródło światła.

dekoracje świąteczne

Autor: eugenijusr
Źródło: http://www.flickr.com

Co tu dużo mówić – oświetlenie LED-owe na dobre zagościło w naszych domach. Ma tak wiele zalet, że zdobyło naprawdę wielu miłośników. Przede wszystkim – okazały się dużo bardziej ekonomiczne niż reklamowane żarówki energooszczędne wkręcane wszędzie tam, gdzie światło zapala się na długo. Ich czas pracy jest bardzo długi, przez co rzadziej je wymieniamy.

Sama dioda jest niewrażliwa na uderzenia i upadki, przez co wytrzyma więcej, niż popularna szklana żarówka. Za sprawą tego również możemy ją umieszczać w punktach, gdzie może być wystawiona na uderzenia i gdzie jej mały rozmiar jest dużym atutem (przykładowo pod schodkami albo wzdłuż poręczy). Jeśli montujemy tego rodzaju światło na zewnątrz – w ogrodzie albo przy oczku wodnym – bardzo ważne jest, aby transformator LED, zasilający żarówki lub taśmy, był wodoodporny. Diody LED pełnią nie tylko funkcję oświetlenia wnętrza, ale też funkcję eleganckiej dekoracji. Schodki oświetlone kolorowymi LED-ami będą nie tylko użyteczne, lecz także ozdobne.

Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis, to do zweryfikowania (http://pro-trans.wroclaw.pl/kotly-gazowe) mamy następne wątki na stronie, którą umieściliśmy pod poniższym linkiem.

Podobnie akwarium czy zdjęcie na ścianie – linijka LED nada im eleganckiego charakteru. Można kupić również LED-owe lampki choinkowe – przy użyciu wyobraźni można z nich wyczarować urocze kompozycje zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz (np. w ramie okiennej). Możemy być pewni, że lampki nie zaprószą ognia, bo nie nagrzewają się jak popularne żarówki. Dzięki LED-om nasze pomieszczenia też mogą zyskać romantyczny charakter, ale musimy zwrócić uwagę na fakt, żeby nasz transformator LED działał z inteligentnymi przyciemniaczami oświetlenia.

Przykład sufitu podwieszanego

Autor: sarae
Źródło: www.flickr.com

Jednak pośród oczywistych atutów, są też i minusy tego produktu. Główną jest stosunkowo wysoka cena jednostkowa LED-ów, ale długość ich pracy i częstotliwość, z jaką się je wymienia, świadczy jednak o tym, że to dobry wybór.