Książki od zawsze stanowiły ofertę dla wybranej grupy osób: aby można było je czytać, należało mieć przede wszystkim sporo wolnego czasu. Obecnie, wbrew bardzo silnej pozycji telewizji i internetu, które są pospolicie deklarowane jako najczęściej wybierane formy spędzania wolnego czasu, książka ma się dosyć dobrze. Warto zastanowić się, co ma na to decydujący wpływ i co sprawia, że książki mają coraz szersze rzesze czytelników?
Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Mówiąc o teraźniejszym rynku literackim trzeba zacząć od naszkicowania kilku trendów: przede wszystkim książka stała się takim samym produktem, jak każdy inny, wobec czego ulega tym samym mechanizmom – produkt ten trzeba nie tylko stosownie stworzyć, lecz również dobrze sprzedać. Okazało się, że w branży literackiej świetnie sprawdzają się obecne od dekad metody reklamowe, które wspierają w upowszechnieniu czasami nawet dość szablonowej książki. Najbardziej ważnym chyba powodem silnej pozycji książki jest to, że dzięki wielu ofertom i różnym rodzajom stała się ona dostępna dla każdego zainteresowanego. Kanon literacki okazał się niezwykle pojemny – niemal rokrocznie można obserwować, jak do kanonu wkraczają takie gatunki, które jeszcze niedawno nie miałyby na to szans (świetnym przykładem może być fantastyka czy science fiction, kiedyś traktowane jako gatunki wyłącznie rozrywkowe, w ramach których nie dopatrywano się żadnych głębszych treści).
Ona jest wprost nieszablonowa – szczerze zalecamy tą treść (lemans.pl/). Jeżeli masz ochotę pogłębić obszar swej wiedzy na taki temat, to kliknij ten odsyłacz.
Obecnie fantastyka świeci triumfy nie tylko w świecie czytelniczym, ale także jako ekranizacje. Zaczęto również doceniać literaturę detektywistyczną, gdzie stosuje się coraz to nowe metody, mające zaintrygować nawet wyrobionego czytelnika. Okazało się także, że mimo pesymistycznych prognoz niemałą grupę czytelników stanowi młodzież – wystarczy wspomnieć popularność cyklu o Harrym Potterze i wiele innych podobnych tytułów, które często mają później swoją ekranizację. Zauważalną tendencją jest nie tylko łączenie się gatunków w zakresie samej literatury, lecz także łączenie się gatunków medialnych: książka zwykle stanowi narodziny fabuły, która znajduje następnie rozwinięcie w kinie czy TV.Pochylając się nad teraźniejszym czytelnictwem można dojść do dobrze umotywowanej konkluzji, że za jego popularnością stoi fakt, iż odbiorca ma ogromny wybór w oceanie gatunków.