Kilka zdań na temat hodowli gołębi

przez | 9 grudnia 2022
Hodowanie gołębi jest pasją, jakiej oddaje się wiele osób w każdym kraju. To hobby, które chłonie dużo pieniędzy. Stawki poszczególnych, bardzo cennych gatunków gołębi dekoracyjnych albo pocztowych mogą osiągać pułap kilku tysięcy złotych.

Hodowla gołębi jest bardzo modnym, choć drogim, hobby. Nie rozchodzi się tutaj już nawet o wartość ceny gołębi, jak o koszt karmy. Do tego doliczyć należy również preparaty dla gołębi. Hodowca gołębi, który kultywuje swoją pasję hodowlaną wydaje spore sumy także na witaminy dla gołębi. Oferowane preparaty dla gołębi muszą kompletować ich zapotrzebowanie na białko, węglowodany, składniki mineralne i tłuszcz – ofertaz . Nawet stosując karmę bardzo wartościową trzeba im podawać specjalne witaminy dla gołębi. Należy im także wybudować stosownej wielkości gołębnik, zapewnić dostęp do świeżej i czystej wody. Hodowanie gołębi wymaga więc nie jedynie sporych nakładu pieniężnego, ale również sporo czasu. Zanim więc zdecydujemy się na hodowlę gołębi powinniśmy udzielić odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy w stanie zagwarantować tym wspaniałym ptakom odpowiednie warunki, lub odnajdziemy wystarczającą ilość czasu, by się nimi solidnie zajmować.

wysokiej jakości preparaty dla gołębia

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jeżeli na uwzględnione wyżej pytania odpowiemy sobie „tak” powinniśmy na początku zorganizować miejsce dla gołębi, inaczej gołębnik. Wówczas wtedy można nabyć gołębie. Osób hodujących gołębie w Polsce jest dużo, nie będziemy więc mieli trudności z ich zakupem. Trzeba również przygotować dobrą karmę. Gołębie, które nie opuszczają gołębników muszą być dokarmiane najlepiej dwa razy na dzień. W zasadzie gołębie karmione są nasionami zbóż. Nie wszystkie ziarna się jednak nadają do karmienia. Na pewno nie powinno się im dawać ziaren owsa i żyta. Ptaki te można dokarmiać również kukurydzą, ziarnami łubinu, grochem oraz soczewicą.

Dobrze jest taką pożywkę uzupełnić również zieleniną: sałatą, seradelą, lucerną lub szpinakiem. Karmę należy dodatkowo uzupełnić środkami z witaminami. Jest to bardzo ważne w okresie zimowym (idź do ). Pamiętajmy, że gołębie dużo piją. Trzeba im więc zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Zimą płyny trzeba podawać wówczas po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury.