Weekend poza miastem

przez | 22 września 2021
Organizując wakacje albo wypad na weekend, należy wziąć pod uwagę wycieczkę w rejon Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, wijący się przez województwa łódzkie, śląskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Odwiedzając ten rejon opłaca się zaparkować auta i wsiąść na dwa kółka lub kajaki. Pilica jest długa na powyżej 300 kilometrów i na sporej części jej biegu wyśmienicie nadaje się na spływy, a przepastne tereny parków krajobrazowych zachęcają do rowerowych wycieczek.

Pilica zjawiskowo wije się przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, znakomite miejsce dla fanów dziewiczej przyrody.

Jeżeli spodobał Ci się ten materiał to kliknij w odsyłacz do strony (http://www.e-hunter.pl/pl/c/Advantix/212), który przekieruje Cię do witryny, gdzie poznasz ciekawe informacje na ten temat.

Składa się on z trzech części – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Ten pierwszy leży na styku województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Słynie z puszcz pełnych dzikich zwierząt i kilkudziesięciu chronionej flory. W jego środku jest szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do Krzętowa – polecam przeczytać o spływach kajakowych. Trasa ta przecina też Sulejowski Park Krajobrazowy, położony na terenie łódzkiego. W nim znajduje się Zbiornik Sulejowski, świetny na relaks na rowerach wodnych.

Jeśli opisywana kwestia Cię ciekawi i musisz ją zbadać głębiej, więcej przeczytasz tu – to nieco inny punkt widzenia na taką tematykę.

Kolejny jest Spalski Park Krajobrazowy, który oprócz wspaniałej dzikiej natury, oferuje liczne dzieła ludzkiej ręki. W Inowłodzi zobaczymy pozostałości fortecy z XIV wieku, a w Studziannej zwiedzimy gotycki klasztor Filipinów. Cały krajobraz usiany jest starymi folwarkami i młynami.

Nad Pilicą wyznaczonych jest kilka szlaków, na które poleca się zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich należą do najpiękniejszych spływów, jakie ma w ofercie Pilica. Spływ tą rzeką jest prosty i jest odpowiedni dla całej rodziny – nasza strona. Proponowane są najczęściej eskapady weekendowe z noclegami na trasie, ale rekomenduje się też spędzenie dłuższego czasu, przepływając przez wszystkie nadpilickie parki krajobrazowe.