Wideodomofon – dla spokoju, dla pewności, kto jest za drzwiami. Czym są te nowatorskie urządzenia? Co o nich wiemy? Warto je mieć?

przez | 7 października 2021
Słyszałeś na pewno o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet co nieco na ten temat czytałeś, ale poza tym Twoja znajomość na ten temat jest znikoma. W tym artykule postaram się pokrótce omówić to ciekawe pojęcie, przedstawić w nieskomplikowany sposób, czym wideomofon jest.

Warto zdawać sobie sprawę, czym wideodomofon różni się od domofonu i wideowizjera. Standardowy domofon składa się z bramofonu, czyli panelu, jaki jest montowany na zewnątrz, przy wejściu oraz unifonu. Jest on umieszczany wewnątrz mieszkania. Jednocześnie, unifonów w środku może być kilka, wszystko jest zależne od tego, jaki model mamy dostępny. Zasada działania wideodomofonu jest dosyć zbliżona, jak w przypadku domofonów. A więc, przy wejściu powinniśmy zamontować panel zewnętrzny, jest on różny jednocześnie od zwykłego zastosowania, tym, że jest wyposażony w kamerkę.

domofon

Autor: David Goehring
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiornik wewnętrzny, który mamy w mieszkaniu ma nieduży ekran, bardzo często jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, by przekazać obraz do unifonu wewnątrz naszego domu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, kto stoi przy drzwiach. Jak nietrudno odgadnąć, takie zastosowanie na pewno poprawia nasze bezpieczeństwo, gdyż przed otwarciem drzwi jesteśmy w stanie przekonać się, kto jest naszym gościem. Obecnie, kamery coraz częściej oferują możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, przeczytaj dodatkowe informacje w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam automaty do gier sprzedaż, znajdziesz tutaj analogiczne wiadomości.

To ważne i bardziej nowoczesne, gdyż do tej pory najczęściej takie „transmisje” były poklatkowe, parę kadrów w czasie jednej sekundy. Bardzo istotna w kontekście wideodomofonów jest kwestia kontroli dostępu. Kiedyś taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Używany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, najczęściej magazynów czy serwerowni.

Kontrola dostępu polega na identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, jaki spotkać jesteśmy w stanie w dzisiejszych domofonach i wideodomofonach jest sposobem identyfikacji o niezbyt wysokim stopniu zabezpieczeń. Oczywiście możemy sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia są przykładowo różnorodne klucze, takie jak karty plastikowe z kodem kreskowym czy karty zbliżeniowe.

Zrób krok do przodu oraz sprawdź co posiada proponowana strona www (https://poscontrol.pl/monitoring-bielsko-biala-cctv/) – odnalezione tam dane pochłoną Cię całkowicie, ponieważ są zajmujące.

Najbardziej zawodowe zabezpieczenia to cechy biometryczne, co znaczy skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednakże na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednak czy w przyszłości to się nie zmieni.