Jak to jest z takimi kosztami pracy? Czy możliwe jest zarabiać więcej? A jeżeli nie, to czemu tak jest?

przez | 27 października 2021
Dzisiaj jest szczęśliwy dzień. Jak co miesiąc pracodawca przelewa nam wynagrodzenie za pracę. Czy coś może zepsuć dobry humor w dniu wypłaty? Może podatki? Nim Twój szef wynagrodzi Cię wypłatą, musi zapłacić podatek od zatrudnienia (zwany inaczej ZUS-em). Następnie, kiedy już kilkaset złotych przeznaczył na swoją część kosztów, musi w Twoim imieniu zapłacić kolejną część podatku za to, że jesteś zatrudniony oraz oczywiście następny podatek ZUS.

rachunki

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej Ty wiesz tylko o tej drugiej części, gdyż tak pisało w umowie. Natomiast rzecz w tym, że otrzymując co miesiąc powiedzmy – skromne 1500 złotych – pracodawca zapłacił za za pracownika prawie dwa taką kwotę. Co dostajesz w zamian? Z podatku nazywanego ZUS-em otrzymasz w bliżej nieokreślonej przyszłości emeryturę jak i wątpliwe świadczenia w przypadku wypadków losowych. –Sprawdź: o pitach–Dzięki składce NFZ otrzymasz miesiące, jak nie lata czekania na usługi lekarskie. W ramach podatku dochodowego otrzymasz natomiast urzędników, którzy skutecznie uprzykrzą Ci życie. Czy pomijając te „korzyści” jest coś dodatkowego pomiędzy wydatkami pracodawcy na pracownika, a jego rzeczywistym wynagrodzeniem? Nie możemy zapominać o podatku VAT, który także zmniejsza wartość naszej wypłaty. Gdy kupujemy paliwo do samochodu, napoje alkoholowe, podstawowe produkty spożywcze, cały czas jesteśmy opodatkowani większą lub mniejszą kwotą.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tutaj pojemniki uchylne inne tego typu materiały – one też są warte zainteresowania.

Mało kto zwraca na to uwagę, lecz faktem jest, że podatki stanowią ponad połowę wartości naszej pracy, a różne instytucje w ramach połowy naszych pieniędzy dają nam kiepskiej jakości pomoc lub te których nie potrzebujemy.

obliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Czy w świetle takich faktów zatem możemy swoje rozgoryczenie z powodu pomniejszonej pensji kierować do „wyzyskującego pracodawcy”? Nic tym nie wskóramy, rozliczenie podatku oraz inne obowiązki są nieodłączną częścią naszego funkcjonowania, a już na pewno wtedy, gdy posiadamy własną firmę. Zresztą, już od samego początku możne takich rzeczy doświadczyć, już od rejestracji firmy we właściwym urzędzie.

Czytaj o rozliczeniach pit (zobacz pit korekta) za 2016

Trzeba pamiętać o wszelkich formalnościach, o wielu obowiązkach, jak numer krs, nie można przy tym niczego przeoczyć. Może to skutkować nieprzyjemnościami także w późniejszym czasie. Musimy pogodzić się z tym, że oprócz obowiązujących praw mamy też swoje obowiązki do spełnienia. Jednym z tych obowiązków jest wspomniany podatek.