Jakiego typu lekarstwa magazynujemy w domowej apteczce i w tej obligatoryjnie umieszczanej w samochodzie

przez | 10 lipca 2021
O konieczności posiadania prywatnej apteczki przekonani byli już nasi przodkowie żyjący w czasach Polski sarmackiej. W każdym dworku znajdowała się półka, gdzie gospodarze gromadzili różnorodne specyfiki na najczęstsze dolegliwości. Ten zwyczaj przetrwał do chwili obecnej, z tym że zawartość apteczki w znacznym stopniu się przeobraziła.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda nadal znajdziemy w niej tabletki ziołowe, lecz regały zostały zdominowane przez zawiesiny, czyli sztucznie wytworzone specyfiki wyprodukowane w fabrykach. Okazuje się również, że termin apteczka nie odnosi się tylko do jednej z kuchennych szafek, lecz też do małych pudełek przewożonych w autach. A niektórzy faceci nawet ryzykują stwierdzenie, że apteczką jest również damska torebka.

Podstawową częścią każdej apteczki są wszelkiej wielkości lepce i bandaże. Bywają one bardzo przydatne, gdy skaleczymy się w nogę albo środkowy palec. Poza tym przydałby się w takiej sytuacji również środek do odkażania ran, czyli przykładowo jodyna. Na tym

pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com

jednakże nie kończy się arsenał, który używamy przeciwko tym najbardziej pospolitym dolegliwościom.Najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym medykamentem w domowej szafce pierwszej pomocy są tabletki przeciwbólowe. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie składnik zwany paracetamolem, który po przedawkowaniu może zagrozić naszemu samopoczuciu, a nawet życiu. Taka zasada odnosi się zresztą także do pozostałych medykamentów – fakt, że konkretny lek jak sprzedawany bywa bez recepty nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do zaleceń znajdujących się na ulotce. Kiedy otwieramy apteczkę i wyciągamy dłoń po antidotum na bóle żołądka, to nie możemy w żadnym razie zapominać o przestrogach farmaceutów.

Gdy kupujemy popularne i bardzo często reklamowane suplementy diety i preparaty witaminowe wcale nie myślimy o terminie przydatności do spożycia. Tymczasem lekarstwa, które leżą miesiącami na domowych półkach nie dosyć, że tracą swoje cenne wartości, to nawet mogą pogorszyć stan naszego zdrowia. Identycznie rzecz się przedstawia w przypadku równie często nabywanych tabletek na kaszel i katar. Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe choroby muszą mieć na podorędziu lekarstwa, które ratują im życie. Każda osoba po przeszczepie nerek musi zażywać specjalne środki zapobiegające odrzutom, a każdy cukrzyk właściwie nie rozstaje się z insuliną. A część z tych medykamentów trzeba trzymać w w chłodnej temperaturze, aby były produktami w całości wartościowymi.