Styczniki i zwalniaki – niewielkie urządzenia wymagane do działania innych, większych urządzeń.

przez | 10 listopada 2022
Technologie idą wciąż do przodu, więc przedsiębiorstwa, które chcą utrzymać się na rynku powinny udoskonalać swe towary i nadawać im tonu. Dużo dziedzin użytkuje urządzenia elektryczne, aplikacje i sprzęty, które potrzebują kontrolowania. Właściwie, to nie tylko przemysł i firmy stosują to, ale również osoby fizyczne w mieszkaniach.

Zwalniak
Są różnorakie sprzęty wspierające i ułatwiające pracę. Nie tylko potrafią uruchamiać różne rzeczy, ale także nadawać im tempo, przesyłać informacje, impulsy, czy po prostu utrzymywać pracę. Są to między innymi styczniki i zwalniaki. Te pierwsze mają przeznaczenie w dużej ilości różnorodnych aplikacjach w produkcji i budownictwie. Są one urządzeniami, które kierują pracą silników, klimatyzatorów, ogrzewaczy, wentylatorów, pomp, urządzeń dźwigowych, systemów oświetleniowych ale też struktur do poprawy współczynnika siły.

Czy potrzebujesz nowych i interesujących artykułów na podany tu temat? Służymy pomocą – kliknij, aby przeczytać (http://bsinspekcja.pl/) tutaj nowe wątki.

Istnieją różne rodzaje styczników, na przykład mini styczniki o mocach od 4 do 5,5 kW, czy blokowe tak zwane uniwersalne o mocy do 400 kW.

W ofercie są także modele instalacyjne do użytku zarówno w produkcji, jak i w mieszkaniu. Następnie występują rodzaje przemysłowe, termiczne, klasyczne i elektroniczne. Krótko charakteryzując – stycznik jest łącznikiem, dedykowanym do złączania obwodów głównych, w których zestyki robocze są zamykane elektromagnesem i są trzymane w tym stanie, póki napięcie cewki jest odpowiednio wysokie. Autor:

Jeśli obwód cewki elektromagnesu zostanie przerwany, to zwory spadają poprzez wpływ pracy sprężyny i zostają otwarte zestyki robocze. Odmiennym typem urządzenia wpierającego działanie urządzeń i ich bezpieczne działanie są zwalniaki. Ich działanie polega na wysuwie tłoczyska z odpowiednią mocą na określony skok. Są one używane między innymi w hamulcach do hamowania – otworzenia hamulców szczękowych i tarczowych. Posiadają one obudowane wewnątrz sprężyny, które nie tylko powodują działanie hamulców, ale też chwilę hamowania.

Zwalniaki mogą być również używane w innych urządzeniach, ale istnieje jeden warunek a mianowicie potrzebne jest im zasilanie napięciem trójfazowym. Tak więc mają one zastosowanie tam gdzie jest wymagana praca posuwisto – zwrotna, a więc do zamykania i otwierania klap, drzwi, do działania zasuw i zaworów, do unoszenia i opuszczania zapór oraz do ruchu cięgieł i dźwigni. Tak potężny asortyment umożliwi dostosowanie styczników i zwalniaków do wszystkim maszyn gdzie są niezbędna.