Leki – kilka faktów, których nie odszukacie w internecie i których nie przeczytacie na załączonych informacjach dla chorych

przez | 10 lipca 2021
Współczesny rynek farmaceutyczny zdają się napędzać sami kuracjusze, a nawet całkiem zdrowi obywatele. Powszechna dostępność i różnorodność pigułek sprawiają, że właściwie każdy znajdzie coś na te najmniej dokuczliwe objawy, czyli np. na niewielki nieżyt gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko zamiast pojechać do doktora, swoje kroki kierujemy do najbliższej apteki i tam wypytujemy aptekarza o najlepiej działający preparat na ból nogi. I w wielu przypadkach takim sposobem omijamy kolejki pod gabinetem. Sprawdźmy więc, czy omówione rozwiązanie pozostaje dla nas bezpieczne i korzystne,a również, jak być świadomym nabywcą. Koniecznie należy wiedzieć, że wskazówki oraz sposób dawkowania umieszczony na etykiecie jest sformułowany w niezwykle ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy medycyny już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i często aplikują chorym lekarstwa, których sami baliby się zażyć. Sam tekst na ulotkach bywa napisany trochę na wyrost, żeby nabywcy nie mieli żadnych pretensji w przypadku nieoczekiwanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednakże nie oznacza, że kurując się na własną odpowiedzialność mamy lekceważyć ostrzeżenia wytwórcy kapsułek nasennych.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym wzięciem cieszą się teraz preparaty witaminowe. Osoby zmęczone pracą sięgają po minerały, a rodzicom w podeszłym wieku oraz przedszkolakom zakupuje się zawiesiny pobudzające apetyt i posiadające w swoim składzie również cenne dla organizmu składniki. Reklamówki telewizyjne sugerują, aby wręczać zestaw witamin członkom rodziny, przykładowo z okazji Dnia Ojca bądź na gwiazdkę. Duża dostępność lekarstw wywołała u niektórych zaburzenie zwane lekomanią. A to oznacza, że konkretna kobieta czuje przymus zażywania pigułek na wątrobę, chociaż sam organizm nie oczekuje od niej leczenia farmakologicznego. Jeżeli doktor właściwie postawi diagnozę, to wtedy w terapii wykorzystuje się szczególny specyfik zwany placebo, który nie zawiera jakiejkolwiek substancji leczniczej. Zobacz, apteka w Radomsku ma ciekawe oferty.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. miażdżyca) bądź są po przeszczepie nerek bywają zmuszone przyjmować medykamenty każdego dnia. W takich i podobnych sytuacjach bardzo pomocna okazać się może rada aptekarza, który znajdzie dla drogiego leku tańszy odpowiednik. W niektórych i tych wyjątkowych przypadkach jest w stanie także zasugerować preparaty ziołowe, które mniej obarczają organizm skutkami ubocznymi.