Solidny fotograf powinien być solidnym rzemieślnikiem, jednakże konieczna jest również odrobina talentu. Równie istotny jest profesjonalny sprzęt

przez | 3 grudnia 2022
Życie zdefiniowane obrazami potrafi być odkrywcze i niezwykle ciekawe. Nie jest to jedynie to, co widzimy, chociaż obrazy zalewają nasze pole widzenia i wyobraźnię każdego dnia, ale to, co jesteśmy w stanie uwiecznić na fotografiach. To co na zdjęciach może opisać lepiej i więcej, niż to co widzimy w rzeczywistości. Właściwie, zdjęcia to troszkę inna realność, tym bardziej w dobie Photoshopa, kiedy każdą fotografię można ciekawie „podrasować”. Mimo wszystko, dla osób, które profesjonalnie wykonują zdjęcia liczy się tak naprawdę prawdziwe zdjęcie, czyli coś, co można nazwać fotografią bez żadnych ulepszaczy.

Aparat fotograficzny

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, każdy fotograf będzie się posiłkował różnymi „ulepszaczami” w swojej pracy, jak choćby filtry, jakie są w stanie dać całkowicie inny efekt, jak i też programy do obróbki zdjęć, jednakże tak naprawdę fotografa poznaje się po tym, jak jest w stanie zrobić zdjęcie. Co to oznacza? Najprościej ujmując odpowiedniego fotografa definiuje idealna obserwacja wszystkiego, co go otacza i chęć poznawania

.

Identycznie, jak pisarz musi mieć wielką wyobraźnię, lecz także, jak pisarz, który powinien w kilku słowach potrafić zdefiniować jakąś kwestię, tak samo fotografa można poznać po wyrażeniu tego przez obraz. Fotograf więc to swoisty „malarz współczesności”, być może nigdy nie malował w tradycyjnym pojmowaniu, ale odtwarza świat bardziej profesjonalnym i nowoczesnym sprzętem – aparatem fotograficznym. To nie sprzęt jednak tworzy artystę, którym jest fotograf, jednocześnie jest bardzo pomocny. Nie można być przykładowo fotografom bez obiektywów – Obiektywy potrafią zmienić odpowiednio perspektywę. Jedno zdjęcie zrobimy z oddali, drugie zaś możemy zrobić z bliskiej odległości.

Dzięki odpowiednim obiektywom jest to realne do spełnienia. Istnieją również inne obiektywy, bardziej charakterystyczne, jak tak zwane rybie oko, obiektyw, jaki robi zdjęcia, które mają dziwne, ale ciekawe, beczkowate zniekształcenie obrazu. To jednocześnie również oznacza, że profesjonalny fotograf powinien stale ciągle swój sprzęt. Powinien posiadać właściwe obiektywy, filtry i sprzęt, który wykonuje najlepsze fotografie. Nawet jednak z takim sprzętem nie da się wykonać najlepszego zdjęcia, skoro fotograf nie czuje tego, co robi, tak więc niezwykle ważna jest pasja i odrobina talentu.