Jakiego rodzaju są typy domen oraz czym się one odróżniają?

przez | 10 lipca 2021
Aktualnie internet dla większej części ludzi wydaje się być nieodzownym instrumentem. Może być wykorzystywany do przesyłania różnego rodzaju danych, gwarantuje pracę i rozrywkę.

Istniejąca w nim struktura WWW posiada między innymi miliardy witryn internetowych, które mają swoje adresy.
Po jego wpisaniu widzimy stworzoną przez właściciela zawartość, która mogłaby tyczyć się naprawdę jakiejkolwiek tematyki.

Poznaj moje www (https://www.hurtopony.pl/opony-przemyslowe-malhotra.html)! Tam czeka na Ciebie następna rewelacyjna dawka informacji na frapujący Cię wątek. Po dużo opisów wejdź w ten link.

Wspomniany adres to domena, jaką bez najmniejszego problemu można kupić przez internet. Składa się ona z nazwy domeny i końcówki. Mogłaby być ona rodzima („.pl” czy „.de”), regionalna („.warszawa.pl”, „.wroclaw.pl” czy „mazury.pl” lub „slask.pl”), globalne („.org” czy też „.com”) i sponsorowane („.gov” czy też „.aero”). Podane przykłady to domeny pierwszego stopnia, zatem TLD (top level domain). Nie wszystkie rodzaje domen są do nabycia przez osoby indywidualne, jednak te zarezerwowane to zaledwie niewielka ilość wszystkich. Prawdopodobne jest ponadto zakupienie domeny drugiego stopnia, np. „.com.pl”, „.net.pl”.

klimatyzatory, klimatyzator naścienny

Z punktu widzenia nabywcy, interesujące mogłyby być niektóre takie domeny o końcówce szkola.pl czy sklep.pl. Ponadto istnieją jeszcze domeny IDN, zatem takie, które mogą zawierać polskie znaki diakrytyczne, np. „śląsk.pl” czy też „gżegżółka.pl”. Ważny jest fakt, że poszczególne domeny odróżniają się zasadą publikowania informacji abonenta czy też terminem odnowienia po zakończeniu opłaconego okresu abonamentowego (zazwyczaj jest to jeden rok). Niektóre z nich można by kupić tylko jeżeli spełnia się określone kryteria, np. domenę „.eu” mogliby kupić jedynie obywatele UE, „.gov” instytucje rządowe, a „.aero” – firmy oraz instytucje funkcjonujące w branży lotniczej.

Domeny, czy też chyba ich rozszerzenia, różnią się również ceną za ich kupno i przedłużenie. Różnice mogą być niezwykle olbrzymie, dlatego też przed kupnem domeny należałoby się dobrze zastanowić. Jej zakup mógłby być czasem niezwykle intratną inwestycją.