Jaki telefon komórkowy zakupić dla seniora?

przez | 20 czerwca 2022
Nasi rodzice i dziadkowie przyzwyczajeni są do tego, że aparat telefoniczny służy do rozmów na odległość. Najczęściej w mieszkaniu był jeden telefon – wiszący czy też stojący, zupełnie analogowy albo z miniaturowym wyświetlaczem i – maksimum – przenośną słuchawką.

urządzenie

Autor: TRANSCEND
Źródło: TRANSCEND
Świat się jednak zmienił. Współcześnie telefony to z reguły w pełni odrębne, praktyczne, komputery kieszonkowe, które to oferują setki specjalnych funkcji oraz zastosowań. Wzrost możliwości łączy się jednak z poziomem skomplikowania. Obsługi smartfona musimy się nauczyć, zaś nauka ta może być czasami bardzo mozolna. Czym muszą się charakteryzować nowoczesne telefony dla seniora? Można przyjąć, iż najistotniejszymi cechami jest łatwość obsługi, a zatem wielkie przyciski, czytelny ekran a także nieskomplikowany interfejs. Dodatkowo istotne mogą okazać się ponadplanowe zastosowania, takie jak: latarka, przycisk SOS, żywotność baterii jak też solidność całej budowy.
Możność sprawnego wybrania numeru (w przypadku kiedy opcja wyboru z numerów zapisanych w pamięci telefonu nie wchodzi w grę) będzie mieć priorytetowe znaczenie. Ogromne guziki pozwalają także na łatwe odczytywanie zamieszczonych na nich cyfr. Powinniśmy rozważyć zakup telefonu wyekwipowanego w podświetlane przyciski. Telefon dla seniora nie będzie gadżetem i zapewne nie będzie służył do oglądania filmików jak też zdjęć. Z tego względu rozmiar ekranu nie ma tu znaczenia.

Ważniejszy jest jego kontrast i odpowiednia kolorystyka (rekomendowane barwy to pomarańcz i żółć), dzięki jakiej wyświetlane dane będą w wyższym stopniu czytelne. Wyświetlacz powinien umożliwiać (wyłącznie i aż) odczytanie wpisanego lub dzwoniącego numeru.