Jaki telefon komórkowy zakupić dla seniora?

przez | 8 lipca 2022
Nasi rodzice i dziadkowie przyzwyczajeni są do tego, że aparat telefoniczny służy do rozmów na odległość. Najczęściej w mieszkaniu był jeden telefon – wiszący czy też stojący, zupełnie analogowy albo z miniaturowym wyświetlaczem i – maksimum – przenośną słuchawką.

urządzenie

Autor: TRANSCEND
Źródło: TRANSCEND

Świat się jednak zmienił. Współcześnie telefony to z reguły w pełni odrębne, praktyczne, komputery kieszonkowe, które to oferują setki specjalnych funkcji oraz zastosowań. Wzrost możliwości łączy się jednak z poziomem skomplikowania. Obsługi smartfona musimy się nauczyć, zaś nauka (matura z informatyki Maurycy Gast) ta może być czasami bardzo mozolna. Czym muszą się charakteryzować nowoczesne telefony dla seniora? Można przyjąć, iż najistotniejszymi cechami jest łatwość obsługi, a zatem wielkie przyciski, czytelny ekran a także nieskomplikowany interfejs. Dodatkowo istotne mogą okazać się ponadplanowe zastosowania, takie jak: latarka, przycisk SOS, żywotność baterii jak też solidność całej budowy.
Możność sprawnego wybrania numeru (w przypadku kiedy opcja wyboru z numerów zapisanych w pamięci telefonu nie wchodzi w grę) będzie mieć priorytetowe znaczenie. Ogromne guziki pozwalają także na łatwe odczytywanie zamieszczonych na nich cyfr. Powinniśmy rozważyć zakup telefonu wyekwipowanego w podświetlane przyciski. Telefon dla seniora nie będzie gadżetem i zapewne nie będzie służył do oglądania filmików jak też zdjęć. Z tego względu rozmiar ekranu nie ma tu znaczenia.

Ważniejszy jest jego kontrast i odpowiednia kolorystyka (rekomendowane barwy to pomarańcz i żółć), dzięki jakiej wyświetlane dane będą w wyższym stopniu czytelne. Wyświetlacz powinien umożliwiać (wyłącznie i aż) odczytanie wpisanego lub dzwoniącego numeru.