PIT 38 – w jakich sytuacjach należy go wysłać do US?

przez | 10 lipca 2021
W dzisiejszych czasach odnalezienie atrakcyjnych metod pozyskania przez nas wspierających środków pieniężnych stało się nieodzownością. Żyjemy bowiem w relatywnie niepewnych czasach, dlatego też wynalezienie odpowiedniego źródła sponsorowania własnych działań jest czymś zupełnie usprawiedliwionym.

Rozliczenie podatku PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z takich sposobów, który bez wątpliwości cieszy się dużą wziętością są transakcje giełdowe. Jak najbardziej, na samym początku żąda to od nas pewnych nakładów na edukację, jednak przyszłe sukcesy pieniężne niejednokrotnie są warte własnej ceny.

Dla wielu z nas stanowi to kapitalne źródło uzyskania ponadprogramowych zysków. Niemniej natomiast, nasze państwo niezwykle restrykcyjnie traktuje osiąganie przez nas zysków właśnie w ten sposób. Każdy obywatel, który odnosi plony z tytułu zbycia prawnych papierów wartościowych czy też udziałów w spółkach musi się z nich odpowiednio, ale i zarazem poprawnie rozliczyć. Jak w takim razie powinniśmy właściwie podejść do tego zagadnienia, by nie stworzyć sobie kolejnych trudów?

Zadanie to może wydawać się dla pewnej części z nas wyjątkowo tajemnicze, jednak są to tylko pozory. Wystarczy wyłącznie zrozumieć pewny stały i utarty schemat, a w przyszłości uskutecznienie tego typu rozliczeń nie sprawi nam wiele problemu. Kluczowym zeznaniem finansowym, który musi zostać w tym wypadku przez nas wykonane to zaświadczenie Pit 38 (tu znajdziesz formularz PIT-38). Każdy podatnik, który w ostatnim roku pozbył się papierów wartościowych albo też zdobył znaczne dochody pieniężne z tytułu rozlicznych instrumentów bankowych czy maklerskich musi obowiązkowo go uzupełnić. W tym miejscu wskazane jest także podkreślić, że obowiązek jest na nas nakładany odpowiednio do daty, w której doszło do jasnego i odpłatnego wyzbycia się przez nas papierów wartościowych. Pokaźną pomoc w tym miejscu może bezsprzecznie zasugerować nam nasze biuro maklerskie pod wymogiem, że wszelkie uskutecznione transakcje były realizowane za jego pełnomocnictwem.

W przeciwnym wypadku musimy obowiązkowo w pojedynkę uzupełnić to charakterystyczne zeznanie podatkowe. Każdy z małżonków jest zobowiązany uzupełnić je osobiście.