Kto to jest aktuariusz i w jakich miejscach znajduje pracę? Na czym tak naprawdę polega jego praca, w czym powinien być najlepszy?

przez | 10 lipca 2021
Aktuariusz to profesjonalista w zakresie matematyki finansowej oraz ubezpieczeniowej. Zatrudniany jest przeważnie przez firmy ubezpieczeniowe. Stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, szacuje ryzyko przypadków losowych i wielkość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, ustala wielkość tzw. rezerw finansowych a także stwarza tablice wymieralności.

aktuariusze pozują do zdjęcia

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Aktuariusz (więcej informacji) ma wiedzę m.in. w dziedzinie rachunku prawdopodobieństwa, matematyki finansowej orazstatystki. Zna się również świetnie na teorii ryzyka, demografii czy rachunkowości ubezpieczeniowej. Musi znać bardzo dobrze różne akty oraz przepisy, typu ksr 6. Podstawowym, lecz nie jedynym, miejscem zatrudnienia aktuariusza pozostaje firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze zatrudniani są wszędzie tam, gdzie niezbędni są specjaliści od oceny ryzyka, przeważnie w instytucjach finansowych. Każdy z zakładów ubezpieczeń, wedle ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ma obowiązek mianowania aktuariusza. W sytuacji ubezpieczeń na życie aktuariusz jest odpowiedzialny za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, natomiast w przypadku ubezpieczeń majątkowych i osobowych niezbędna jest jego opinia zamieszczona w sprawozdaniu rocznym.

Innym miejscem pracy aktuariuszy są instytucje zarządzające planami emerytalnymi. Aktuariusz kontroluje i ustala aktywa planu, tak ażeby starczały na pokrycie zobowiązań, planuje roczne oraz wieloletnie koszty planu oraz właściwą wysokość składki. Reasumując, aktuariusze mogą pracować we wszystkich instytucjach finansowych które zarządzają ryzykiem. Powinni wspierać firmy konsultingowe, udzielając porad w temacie podejmowania decyzji finansowych. Zatrudnieni w działach aktuarialnych przeważnie pomagają tworzyć programy emerytalne, a w trakcie ich działania wyceniają aktywa i zobowiązania.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Aktuariusze są w stanie też oszacowywać koszt różnego typu ryzyka w zakresie przedsiębiorstw. Mogą także pracować w instytucjach państwowych mających związek na przykład z systemem ubezpieczeń społecznych albo zdrowotnych. Co więcej aktuariusze znajdą pracę wszędzie tam, gdzie obowiązkowe jest rozwiązywanie problemów finansowych oraz statystycznych, czyli banki i firmy inwestycyjne, wielkie korporacje czy związki zawodowe. Jak widzimy więc, zawód to dość oryginalny, lecz jakże konieczny w wielu dziedzinach, w których liczy się ktoś, kto potrafi analizować, szacować, a co najważniejsze dokładnie liczyć. Wszystko to skutkuje właściwym prognozowaniem, tak koniecznym w takich niepewnych czasach.