Zasadnicze i najważniejsze informacje na temat Centos Server

przez | 30 września 2022
Czym jest centos server, innymi słowy Community ENTerprise Operating System? Jest to dystrybucja słynnego i znanego dziś na świecie Linuxa, która została oparta na Red Hat Enterprise Linux i rzecz jasna jest z nim definitywnie adekwatna oraz harmonijna.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
W centos server stosuje się pewien kod źródłowy, jaki opiera się na tym oprogramowaniu, dzięki jakiemu możliwe jest stworzenie całkowicie osobnej dystrybucji, która pomimo wszystko jest całkiem podobna do Red Hat Enterprise Linux. Jeśli chodzi o rządzenie pakietami w centos to wykorzystywane są do tego programy YUM i programy up2date.

A jakie przystępne architektury posiada centos? Między innymi przylega do nich Intel i Intel Itanium, dodatkowo również IBM Mainframe oraz Power PC/32. Naturalnie to tylko parę przykładów dostępnej architektury dla centos server – centos server z Tiktalik. Powinno się także wspomnieć o polskich oraz zagranicznych dystrybucjach, które są oparte na centos. Jeżeli chodzi o dystrybucje polskie to przylega do nich Jazz Linux, jaki dawniej był nazwany Aurox, wśród dystrybucji zagranicznych na pewno odnajdziemy ich trochę więcej. Są to między innymi Openfiler, SME Server, dodatkowo także Boston University Linux i sporo innych.w ofercie stoły do cymbergaja stoły do cymbergaja

Aktualnie zdołamy dodatkowo przytoczyć urządzenia, jakie zaistniały na układzie centos, jednym z nich jest WebSense V10000 Appliance, inaczej serwer filtru treści i układu antywirusowego oraz brama. Jest on oparty na wydajnym i innowacyjnym systemie Delta, jaki charakteryzuje się posiadaniem dwóch czterordzeniowych procesów oraz także sporą, bo aż 16Gb, pamięcią RAM. Urządzenie to na domiar tego charakteryzuje się naprawdę dobrą wydajnością, która wynosi blisko 3000 połączeń na sekundę tuż przy przepustowości 250Mbps.

Pierwsza wersja tego efektywnego systemu została wydana w roku 2003, w rzeczywistości pod koniec owego roku. Z następną wersją systemu Centos zdołaliśmy spotkać się w roku 2004, szczegółowiej 19 marca, a kolejna wersja zaprezentowała się praktycznie rok potem, bo 1 marca 2005. Współcześnie bieżącą wersją systemu centos, jaka jest używana teraz na największą skalę jest wersja, która pozostała opublikowana w lipcu 2014 roku.