Tak to już jest, iż coraz częściej jesteśmy zmuszeni funkcjonować w e-rzeczywistości, jest coraz bardziej ważna potrzeba, aby się uwiarygodnić w pewien sposób. W dzisiejszych czasach, jednym z najbardziej zasadnych sposobów potwierdzenia swojej tożsamości w internecie jest podpis elektroniczny. Przez określony czas jednakże nie można było mówić o tym, jako o czymś uniwersalnym, bo na terenie Unii Europejskiej nie istniało jednolite prawo nawiązujące do tej problematyki. Jednocześnie chociaż niedużo osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz zmieniło się to w 2014 roku.
Autor: HM Revenue & Customs
Źródło: http://www.flickr.com
Rozporządzenie, jakie zaaprobował Parlament Europejski (zobacz
urząd patentowy wyszukiwarka patentów) oznacza znacznie więcej niż tylko kwestia funkcjonowania podpisów elektronicznych. Mimo to, wiele osób dostrzega, że to właśnie zmiany w funkcjonowaniu podpisów mają największe znaczenie. To znaczy, iż w ciągu 2 lat od wejścia w życie, przepisy te zastąpią wszystkie krajowe akty normatywne, które regulują wydawanie. Zwiększy się więc rola w zakresie uznawania i stosowania podpisów elektronicznych. Więcej na ten temat możesz zobaczyć na stronie:
Ma to poważne znaczenie dla Polaków, którzy podpisami elektronicznymi posługują się coraz częściej. W sumie dzisiaj ten odsetek dotyczy najbardziej przedsiębiorców, jednak to ujednolicenie przepisów oznacza, że wzrośnie popularność podpisów wśród osób prywatnych. Podpis elektroniczny jest dokumentem służącym do potwierdzania tożsamości stron obrotu dokumentami, a także do przyjmowania odpowiedzialności za treść. Tak naprawdę podpis elektroniczny musi ułatwiać funkcjonowanie każdemu z uczestników rynku. Odnosi się to więc do właścicieli firm i ich kontaktów z administracją publiczną, do kontrahentów i klientów, a także do klientów i ich relacji w sensie interakcji ze sprzedawcami. Kontrahenci biznesowi obecnie mogą podpisywać dokumenty elektroniczne.
Autor: Geoffrey McKim
Źródło: http://www.flickr.com
Warto jednakże zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie praktycznie jedynie w takiej sytuacji, kiedy obie strony posługują się tego typu elektronicznymi podpisami. Dzieje się tak, gdyż przez prawo są one uważane za jednoznaczne z tradycyjnym podpisem, więc identycznie jak podpis odręczny umożliwiają wykonanie postanowień umowy.
Zainteresowały Cię te treści? Bardzo nas to cieszy i jednocześnie zachęcamy Cię do serwisu twórcy po następną dawkę wątków.
Jednocześnie, przy postępowaniach przetargowych tego typu podpis elektroniczny gwarantuje udział w procedurze zamówienia publicznego. Jak widzimy, podpis elektroniczny to więc nowoczesne i bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Nim się obejrzymy, a już za jakiś czas stanie się to standardem. Nie tylko właściciele firm, ale także osoby prywatne będą używały taki podpis.