Nowoczesne rozwiązania biznesowe przechodzą też do zwykłego życia. Przykładem coraz bardziej powszechny podpis elektroniczny

przez | 10 lipca 2021
Tak to już jest, iż coraz częściej jesteśmy zmuszeni funkcjonować w e-rzeczywistości, jest coraz bardziej ważna potrzeba, aby się uwiarygodnić w pewien sposób. W dzisiejszych czasach, jednym z najbardziej zasadnych sposobów potwierdzenia swojej tożsamości w internecie jest podpis elektroniczny. Przez określony czas jednakże nie można było mówić o tym, jako o czymś uniwersalnym, bo na terenie Unii Europejskiej nie istniało jednolite prawo nawiązujące do tej problematyki. Jednocześnie chociaż niedużo osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz zmieniło się to w 2014 roku.

Karta, motywacja

Autor: HM Revenue & Customs
Źródło: http://www.flickr.com
Rozporządzenie, jakie zaaprobował Parlament Europejski (zobacz urząd patentowy wyszukiwarka patentów) oznacza znacznie więcej niż tylko kwestia funkcjonowania podpisów elektronicznych. Mimo to, wiele osób dostrzega, że to właśnie zmiany w funkcjonowaniu podpisów mają największe znaczenie. To znaczy, iż w ciągu 2 lat od wejścia w życie, przepisy te zastąpią wszystkie krajowe akty normatywne, które regulują wydawanie. Zwiększy się więc rola w zakresie uznawania i stosowania podpisów elektronicznych. Więcej na ten temat możesz zobaczyć na stronie:

Ma to poważne znaczenie dla Polaków, którzy podpisami elektronicznymi posługują się coraz częściej. W sumie dzisiaj ten odsetek dotyczy najbardziej przedsiębiorców, jednak to ujednolicenie przepisów oznacza, że wzrośnie popularność podpisów wśród osób prywatnych. Podpis elektroniczny jest dokumentem służącym do potwierdzania tożsamości stron obrotu dokumentami, a także do przyjmowania odpowiedzialności za treść. Tak naprawdę podpis elektroniczny musi ułatwiać funkcjonowanie każdemu z uczestników rynku. Odnosi się to więc do właścicieli firm i ich kontaktów z administracją publiczną, do kontrahentów i klientów, a także do klientów i ich relacji w sensie interakcji ze sprzedawcami. Kontrahenci biznesowi obecnie mogą podpisywać dokumenty elektroniczne.

Dokument notarialny

Autor: Geoffrey McKim
Źródło: http://www.flickr.com
Warto jednakże zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie praktycznie jedynie w takiej sytuacji, kiedy obie strony posługują się tego typu elektronicznymi podpisami. Dzieje się tak, gdyż przez prawo są one uważane za jednoznaczne z tradycyjnym podpisem, więc identycznie jak podpis odręczny umożliwiają wykonanie postanowień umowy.

Zainteresowały Cię te treści? Bardzo nas to cieszy i jednocześnie zachęcamy Cię do serwisu twórcy po następną dawkę wątków.

Jednocześnie, przy postępowaniach przetargowych tego typu podpis elektroniczny gwarantuje udział w procedurze zamówienia publicznego. Jak widzimy, podpis elektroniczny to więc nowoczesne i bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Nim się obejrzymy, a już za jakiś czas stanie się to standardem. Nie tylko właściciele firm, ale także osoby prywatne będą używały taki podpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*