Parę wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

przez | 12 października 2022
komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze funkcjonowały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl

Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki niniejszym wskazówkom można by zdobyć kolejny poziom wtajemniczenia, ponieważ możesz zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi.http://www.logintrade.pl/aukcje-elektroniczne (szczegółyna ten temat> logintrade.pl)Po włączeniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą pokazane wszelkie aktualne istniejące połączenia razem z ich stanem.
Przedstawiony będzie również końcowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie powinny być użyte, należy spróbować wpisać: „netstat -ab”. Będą wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli zarządzania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasami samodzielnie skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, a w następnej kolejności na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.