Co może dać switch zarządzalny i czy jest to kosztowne urządzenie?

przez | 10 lipca 2022
Jest to urządzenie, które służy do połączenia sieci LAN. Za pośrednictwem takiego Urządzenia możemy uporządkować oraz rozbudować sieć, która funkcjonuje w mieszkaniu albo w biurze.
Przed kupnem takiego urządzenia jak switch należy sobie udzielić odpowiedzi na pytanie: jak dużo sprzętów będzie do niego podpięte.

Związane jest to z tym, żeby nie nabyć przełącznika, do jakiego nie będziemy w stanie podłączyć innego nowego komputera. Odmiennym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest pasmo pracy, czyli prędkości, na jakich taki switch funkcjonuje. Zazwyczaj jest to 10, sto oraz 1000 MB/s. Jest to bardzo istotne zwłaszcza, gdy przesyłamy pomiędzy swoimi komputerami olbrzymie pliki. W takiej sytuacji przepuszczalność 1000 MB jest niezwykle przydatna i pomocna. Switche niezarządzalne są to urządzenia prostsze w obsługiwaniu i tańsze niżeli ich zarządzalne odpowiedniki.
switch

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowy parametr każdego switcha to ilość i typ posiadanych przez switch portów. Najmniejsze przełączniki są wyposażone w parę gniazd, a największe mają ich około 48 albo 96.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto byłoby bardziej poznać ten temat, to dodatkowo zerknij tutaj fotowoltaika dla firm szczecin.

Warto także zwracać uwagę na rodzaj oraz ilość dodatkowych portów, które pozwolą na przykład na łączenie wieżowe switchów albo podłączenie różnych sprzętów. Możliwości switcha zarządzalnego są niezwykle zróżnicowane. Dużo z nich nadaje się wyłącznie do użycia w konkretnych przypadkach. Tak jak w wypadku różnorodnych urządzeń elektronicznych, tak gdy nabywamy switcha należałoby się zastanowić czy pomocnicze funkcjonalności oraz naturalnie bardzo kosztowne, będą nam w zasadzie potrzebne. Dowolna dodatkowa opcja switch-a to są kolejne setki a nawet tysiące zł. Skala cen switcha jest niezwykle duża.

Do nabycia są sprzęty kosztujące kilkaset lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej nabyć jest urządzenie prostsze, które spełnia fundamentalne wymogi, niż kupić przełącznik z wielką ilością opcji, które będą rzadko używane.