Nowoczesne urządzenia sterujące w elektrycznych układach – jaką rolę mogą spełniać przekaźniki i styczniki.

przez | 10 lipca 2021
W układach elektrycznych i elektronicznych bardzo często może zajść potrzeba wysterowania pewnymi fragmentami obwodu za pomocą innych elementów. Doskonałym przykładem będzie tutaj zwyczajna pralka, w jakiej układ sterujący musi w odpowiedniej chwili załączać i wyłączać urządzenia potrzebujące napięcia sieciowego, czyli grzałki i silniki. Możliwe by to nie byłoby bez pewnych elementów, a do tego typu celów najczęściej używane są styczniki i przekaźniki.

grzałki

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Działają one dokładnie w taki sam sposób, to znaczy roboczym obwodem będzie sterował niezależny, odseparowany układ wysyłający sygnały do załączenia lub wyłączenia. Różnica pomiędzy tymi elementami jest taka, że przekaźniki stosowane są do sygnałów niskoprądowych, na przykład przy sterownikach PCL, a styczniki mogą sterować układami większej mocy – . Tak więc w przypadku pralek elementem, który będzie odpowiedzialny za załączenie grzałki jest stycznik, oprócz sprzętu AGD można go zastosować w wentylatorach, lampach i innych tego typu urządzeniach.

Styczniki najczęściej są używane jako jeden z elementów układów sterujących, do prawidłowego działania będą potrzebować jednak podania w odpowiednich momentach sygnałów. Niekiedy jest jednak konieczność załączenia lub wyłączenia danego urządzenia w określonym czasie, i nie zawsze jest potrzeba montowania do tego specjalnego układu.

Być może interesujące okażą się informacje, które ma proponowana strona (http://www.megastyro.pl/kliny-styropianowe-izokliny.html). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to kliknij tu oraz dokładnie zobacz tamte wiadomości.

Jak okazuje się jednak, doskonale w takiej roli będą się sprawdzać przekaźniki czasowe, których głównym zadaniem jest właśnie sterowanie w zaprogramowanym przez używającego okresie czasu. Całym sterowaniem zajmuje się przekaźnik, i właśnie na nim bezpośrednio określa się zakres czasu, po jakim ma zadziałać.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykłe przekaźniki czasowe mają ogromne możliwości sterujące, od dziesiątek sekundy do kilku dni – sprawdzone przekaźniki. Pozwala to na duże możliwości regulacyjne, szczególnie że samo programowanie czasu będzie się ograniczało do ustawienia odpowiedniej wartości na samym urządzeniu.

Zaabsorbował Cię ten tekst? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze ten świetny artykuł (https://dobroplast.pl/drzwi-balkonowe-i-przesuwne/). Przekonaj się, to także będzie dla Ciebie godne uwagi.

Niektóre wersje są dużo bardziej zaawansowane, dzięki czemu można ich używać w bardziej zaawansowanych układach sterujących.