Weekend poza miastem

Organizując wakacje albo wypad na weekend, należy wziąć pod uwagę wycieczkę w rejon Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, wijący się przez województwa łódzkie, śląskie, świętokrzyskie i mazowieckie. Odwiedzając ten rejon opłaca się zaparkować auta i wsiąść na dwa kółka lub kajaki. Pilica jest długa na powyżej 300 kilometrów i na sporej części jej biegu wyśmienicie nadaje się na spływy, a przepastne tereny parków krajobrazowych zachęcają do rowerowych wycieczek.

Pilica zjawiskowo wije się przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, znakomite miejsce dla fanów dziewiczej przyrody. Składa się on z trzech części – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Ten pierwszy leży na styku województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Słynie z puszcz pełnych dzikich zwierząt i kilkudziesięciu chronionej flory. W jego środku jest szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do Krzętowa – polecam przeczytać o spływach kajakowych. Trasa ta przecina też Sulejowski Park Krajobrazowy, położony na terenie łódzkiego. W nim znajduje się Zbiornik Sulejowski, świetny na relaks na rowerach wodnych.

Jeśli opisywana kwestia Cię ciekawi i musisz ją zbadać głębiej, więcej przeczytasz tu – to nieco inny punkt widzenia na taką tematykę.

Kolejny jest Spalski Park Krajobrazowy, który oprócz wspaniałej dzikiej natury, oferuje liczne dzieła ludzkiej ręki. W Inowłodzi zobaczymy pozostałości fortecy z XIV wieku, a w Studziannej zwiedzimy gotycki klasztor Filipinów. Cały krajobraz usiany jest starymi folwarkami i młynami.

Nad Pilicą wyznaczonych jest kilka szlaków, na które poleca się zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich należą do najpiękniejszych spływów, jakie ma w ofercie Pilica. Spływ tą rzeką jest prosty i jest odpowiedni dla całej rodziny – nasza strona.

Jeśli ciekawią Cię opisane w niniejszym materiale kwestie i chcesz zobaczyć większą ilość wiadomości na tego typu temat – wejdź tu tłumaczenia symultaniczne!

Proponowane są najczęściej eskapady weekendowe z noclegami na trasie, ale rekomenduje się też spędzenie dłuższego czasu, przepływając przez wszystkie nadpilickie parki krajobrazowe.