Jaki oddziaływanie posiada sieć

Dziś coraz to większa część sprzedaży dokonuje się w sieci. To ogromnie dogodny sposób na sprawunki. Do tego stopnia że znana sieć hipermarketów uruchomiła sprzedaż internetową swoich artykułów spożywczych z dowozem pod drzwi klientów. Innym sposobem na handel w internecie to serwisy aukcyjne. Ogólnie ten typ sprzedaży zwie się e-comerce. Popularność tegoż kanału dystrybucji wymogła przemiany w przepisach prawa normujące ten specyficzny typ biznesu. Wygoda to nie jedyna cecha tego rodzaju zakupów.

zakupy online

Autor: Highways England
Źródło: http://www.flickr.com

Inną jest brak możliwości dotknięcia nabywanego przedmiotu. Niby drobnostka, ale ma duże znaczenie. W tradycyjnym markecie można przymierzyć i dokładnie obejrzeć nabywany przedmiot. Zakupując w internecie w pewnej mierze kupujemy „kota w worku”, a szczegółowiej nabywamy opis przedmiotu W jakim stopniu odpowiada on faktyczności przekonujemy się kiedy przychodzi przesyłka. Mając to na uwadze w przepisach handlowych pojawił się zapis umożliwiający zwrot towaru bez podania przyczyny – więcej ciekawostek. W krajowym prawie na zmianę decyzji mamy aż dwa tygodnie od momentu otrzymania paczki, to istotne określenie, termin ten bowiem daje nam w rzeczywistości parę dni więcej na zastanowienie po dokonaniu zakupu (czas konieczny na przekazanie paczki). Jest to także jeden ze sposobów na ograniczenie oszustw. Nie opłaca się kombinować gdy z góry wiemy iż klient ma możliwość zwrócić produkt. Nierzetelny sprzedawca naraża się zatem na dodatkowe koszta, a jest to jedynie jedno z zabezpieczeń. Często naraża się na ujemne opinie, a te w internecie niezwykle prędko się szerzą i niezwykle trudno jest taką złą opinię naprawić.

internet

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna sieć internetowa to nie tylko dobre rzeczy. Jak każde wynalazki i ów może zostać wykorzystany do rzeczy niegodziwych, z tej przyczyny korzystać z internetu powinno się z ostrożnością. Nawet zdawałoby się niewinny wpis na portalu społecznościowym może być zalążkiem zawiłego oszustwa. Klasycznym przykładem może być wpis pt. zabawa w słoneczko zakończona ciążą – więcej informacji. Ciekawski internauta trafia na witrynę która próbuje wymusić aktywację drogiej usługi sms-owej. Szczęściem to jedynie margines. Jednak wpływ internetu na dzisiejszy świat jest olbrzymi. Przykładowo internet wpłynął na powstanie nowych metod na marketing tj. programy afiliacyjne – na tej stronie bez problemu uzyskasz podpowiedź.